:: دوره 12، شماره 4 - ( مرداد و شهریور 1402 ) ::
جلد 12 شماره 4 صفحات 17-1 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی الگوی آموزش سلامت جنسی در برنامه‌های تلویزیونی با روش نظریه داده بنیاد
حمدالله باستی ، محمد سلطانی فر ، محمد مهدی لبیبی
دانشیار،گروه علوم ارتباطات اجتماعی، واحد علوم تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، msoltanifar@yahoo.com
چکیده:   (829 مشاهده)
مقدمه: جامعه‌ ایران شاهد تحولات گسترده‌ در ساحت فرهنگ جنسی بوده است که منجر به گسترش آسیب‌های جنسی و تهدید سلامت خانواده شده است. پژوهش حاضر باهدف ارائۀ الگوی آموزش سلامت جنسی در برنامه‌های تلویزیونی از دیدگاه کارشناسان انجام گردید.
روش کار: پژوهش حاضر یک مطالعه کیفی است که با روش نظریه داده بنیاد انجام شد. جامعه مورد مطالعه شامل متخصصین حوزه‌های مختلف پزشکی، روانشناسی، جامعه‌شناسی، دینی و رسانه‌ای بودند که در سال 1401-1400  با روش نمونه‌گیری هدفمند طبقه‌‌ای انتخاب شدند. انتخاب نمونه‌ها تا اشباع نظری ادامه داشت‌‌. حد اشباع نظری در این پژوهش 31 تن بود. جمع‌آوری داده‌ها با مصاحبه‌های نیمه ساختاریافته و تحلیل آن ها، با روش کدگذاری باز، محوری و انتخابی انجام شد. برای سنجش روایی یافته‌ها از چهار معیار شامل مقبولیت، قابلیت انتقال، قابلیت اطمینان و قابلیت تأیید و برای سنجش پایایی مصاحبه‌ها از روش توافق درون موضوعی استفاده شد. تحلیل داده ها با استفاده از نرم‌افزار ATLAS.ti 8  انجام شد.
یافته‌ها: الگوی آموزش سلامت جنسی در 6 کد انتخابی تحت‌عنوان مؤلفه‌های (شرایط علی، زمینه، پدیده، شرایط مداخله‌گر، راهبردها و پیامدها) و 22 کد محوری و 76 کد باز شناسایی شد. 
نتیجه‌گیری: الگوی نهایی بیانگر این است که از 6 کد انتخابی و 22 کد محوری می‌توان آموزش برنامه سلامت جنسی از طریق تلویزیون را فراهم نمود. لذا پیشنهاد می‌شود مدیران، برنامه‌سازان و دست‌اندرکاران تولید برنامه‌های سلامت جنسی تلویزیونی با در نظر گرفتن الگوی طراحی شده، اقدامات ضروری در راستای آموزش سلامت جنسی به عمل آورند. 
 
واژه‌های کلیدی: سلامت جنسی، آموزش سلامت، تلویزیون، نظریه داده بنیاد.
متن کامل [PDF 356 kb]   (394 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت سلامت
دریافت: 1401/11/30 | پذیرش: 1402/4/10 | انتشار: 1402/4/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 12، شماره 4 - ( مرداد و شهریور 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها